Jaki wybrać agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? To niezwykle istotne pytanie. Cena nie powinna być kluczowym wyznacznikiem. Wielkość agregatu prądotwórczego, jego moc, a także pojemność zbiornika na paliwo należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Kto musi mierzyć się z częstymi bądź długotrwałymi przerwami w dostawie prądu (bo np. mieszka w okolicy, w której w czasie wichur lub burz albo przy silnych opadach śniegu uszkadzana jest trakcja), dobrze zrobi, decydując się na naprawdę duży, stacjonarny generator prądu. Taki, który przez długi czas będzie zasilał cały dom – najlepiej bez konieczności ciągłego dolewania benzyny czy ropy naftowej. 

Dobry generator do pracy pracy ciągłej i zasilania awaryjnego

Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu? Urządzenie powinno mieć moc z zakresu 1500–3500 W. Jeśli ma obsługiwać także np. kuchnię indukcyjną albo ogrzewanie elektryczne, potrzebny będzie model 3-fazowy, w pozostałych przypadkach w zupełności wystarczy 1-fazowy.

Z drugiej strony, w tej sytuacji sprawdzi się sprzęt wytwarzający prąd o napięciu 230 V – bez gniazda 400 V, tzw. siły, wykorzystywanej do podłączania np. dużych maszyn budowlanych. Tak czy inaczej, duża moc oznacza niestety znaczne zużycie paliwa

Jak wybrać generator do domu?

A w innych sytuacjach? Jaki wybrać agregat? Średnich rozmiarów agregat prądotwórczy do domu będzie doskonałym wyborem przy epizodycznych przerwach w zasilaniu, a także wtedy, gdy od czasu do czasu pojawia się potrzeba korzystania z elektronarzędzi z dala od źródła zasilania. Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu będzie najlepszy? Taki generator prądu może mieć moc 800–1000 W. Jeszcze mniejszy, jednofazowy o mocy 600–800 W – kompaktowy, lekki, z konstrukcją ułatwiającą przenoszenie – warto mieć w domu czy w garażu, aby nie musieć przejmować się epizodycznymi przerwami w zasilaniu, czy też swobodnie korzystać z drobniejszych urządzeń elektrycznych w zupełnie dowolnym miejscu. Średnie i małe agregaty prądotwórcze zwykle mają wbudowane rozwiązania obniżające hałas. Najcichsze i bezemisyjne są jednak nie generatory, ale stacje zasilające (power stations), które można by porównać do powerbanków w skali XXL. W Te doskonale sprawdzają się nawet w czasie rekreacji – choćby podczas wyjazdu pod namiot, rejsu po jeziorach albo wieczornego seansu filmowego na łonie natury.

Generator na budowę - jak wybrać?

Profesjonalistom remontowym, a także majsterkowiczom semi-pro, można z kolei polecić generatory prądotwórcze na budowę o mocy powyżej 3500 W.

O ile na budowie niezbędne są urządzenia 3-fazowe z gniazdem 400 V („siłą”, do której podłącza się np. betoniarkę czy agregat tynkarski), jak np. model Hyundai HG5500-PL-A1, o tyle przy remoncie i w warsztacie hobbysty – nawet zaawansowanego – na wszystkie potrzeby odpowie urządzenie jednofazowe ze standardowymi gniazdami 230 V. Warto natomiast, by był to model z pojemnym zasobnikiem paliwa, tak aby prac – zwłaszcza w krytycznych momentach – nie przerywała konieczność uzupełnienia benzyny czy ropy.

Jaki agregat prądotwórczy na działkę

Posiadanie działki to możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu, a także okazja do realizacji swoich pasji i hobby, które wymagają dostępu do prądu. Niezależnie od tego, czy chce się zasilić małe urządzenia, takie jak radio, czy większe, jak pompa do wody, odpowiedni mały agregat prądotwórczy na działkę może być niezastąpionym rozwiązaniem.

Istotne pozostaje jednak pytanie, jaki agregat prądotwórczy na działkę będzie najlepszy. Jak dobrać taki generator? To oczywiście zależy od potrzeb, do których trzeba dobrać odpowiednie parametry jak rozmiar urządzenia, jego moc, rodzaj zasilania, poziom generowanego hałasu itp. Najlepiej, jeśli agregat na działkę będzie kompaktowy. Takie modele są lekkie, łatwe do przenoszenia i nie zajmują dużo miejsca. Warto także postawić na agregat benzynowy ze względu na łatwość obsługi. Taka wytwornica prądu może mieć moc do 2 kW i w zupełności wystarczy agregat 1-fazowy. Jednym z generatorów prądotwórczych, który sprawdzi się na działce, jest model Hyundai HG2201-PL-A.

Agregaty jednofazowe czy trójfazowe?

Na rynku można znaleźć różne agregaty prądotwórcze, dzięki czemu łatwo zaopatrzyć się w taki rodzaj, jaki jest naprawdę potrzebny danemu użytkownikowi. Jednym z kryteriów wyboru jest rodzaj instalacji: jednofazowa lub trójfazowa.

Agregat jednofazowy (np. Hyundai HG4000-PL) jest przystosowany, aby zasilać układy o napięciu 230 V. Moc takiego agregatu prądotwórczego jest niższa niż wersji trójfazowej. Agregat jednofazowy może z powodzeniem zasilać dom, jednak tylko wtedy, gdy podłączy się do niego oświetlenie oraz podstawowe domowe urządzenia (np. telewizor, lodówka). Do tego taki generator prądu świetnie sprawdzi się również na kempingu, działce itd.

Gdy potrzebne jest silniejsze źródło zasilania, należy wybrać agregat trójfazowy (np. HG5500-PL-A1), chociaż jego cena może być nieco wyższa.. Pracuje on z napięciem 400 V. Moc agregatu trójfazowego jest dość duża, co pozwala mu zasilać takie urządzenia jak piece, kuchenki indukcyjne, podgrzewacze wody itp. Agregat trójfazowy jest uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ może także zasilać układy jednofazowe.

Generator prądu diesel, benzyna czy inny?

Agregat prądotwórczy do domu może bez problemu pracować na benzynie (np. model Hyundai HG2700-PL).. Taki generator jest zwykle używany do awaryjnego zasilania, a więc jest eksploatowany od czasu do czasu. Agregat benzynowy jest zdecydowanie tańszy od diesla, łatwiej go serwisować, a do tego pracuje cicho i łatwo go uruchomić nawet na mrozie.

Gdy trzeba zasilać duży obiekt, maszyny budowlane, urządzenia w terenie, a do tego wymagana jest ciągła praca generatora, dobrym wyborem będzie agregat diesla. Jest droższy, ale i trwalszy, cechuje się niskim spalaniem, co jest istotne przy długiej pracy.

Z innych rozwiązań używane są najczęściej generatory prądu na gaz LPG. Znajdują zastosowanie przeważnie w przemyśle. Takie modele agregatów są drogie w zakupie, ale za to dość tanie w eksploatacji. Można je łatwo uruchomić przy dużym mrozie, dobrze się sprawdzają jako zabezpieczenie ciągłości produkcji.

Jak działają agregaty prądotwórcze?

Agregat prądotwórczy do domu lub do zastosowań budowlanych albo przemysłowych to zawsze urządzenie elektromechaniczne. To oznacza, że przetwarza energię mechaniczną w energię elektryczną. Najważniejsze elementy generatora prądu to silnik, prądnica synchroniczna oraz rozdzielnica. W wyniku spalania paliwa w silniku powstaje energia mechaniczna, która wprawia w ruch wirnik prądnicy. To powoduje powstanie siły elektromotorycznej. W obwodzie stojana generowany jest prąd elektryczny. Agregat prądotwórczy może być uruchamiany ręcznie (modele z szarpakiem) lub automatycznie (modele z akumulatorem).

W co powinien być wyposażony dobry agregat?

Dobrej klasy agregat prądotwórczy powinien zostać wyposażony w następujące elementy:

 • system AVR – jego obecność w nowoczesnych modelach jest już niemal powszechna, eliminuje wahania napięcia, które mogą być niebezpieczne dla zasilanych urządzeń;
 • system SZR (ATS) – samoczynny przełącznik zasilania agregatu to rozwiązanie przydatne, gdy generator ma się automatycznie załączać, gdy nastąpi brak zasilania z sieci;
 • elementy transportowe – przydatne szczególnie w przypadku dużych generatorów, najczęściej to kółka konstrukcyjne i uchwyt transportowy;
 • prądnica z uzwojeniem wykonanym z miedzi – zdecydowanie trwalsza niż w modelach z uzwojeniem aluminiowym. 

Zalety agregatów Hyundai

Nasze agregaty prądotwórcze to konstrukcje nowoczesne, bezpieczne i niezwykle trwałe. Do zalet generatorów Hyundai można jeszcze zaliczyć:

 • kompleksową opiekę serwisową w Polsce;
 • długą gwarancję producenta (nawet 3 lata);
 • dużą odporność na wstrząsy;
 • prostą obsługę;
 • niezawodne silniki odporne na zużycie;
 • niski poziom hałasu nawet modeli o największej mocy;
 • obecność systemów AVR.

Generatory inwerterowe – główne zalety

Agregat prądotwórczy inwerterowy (np. model Hyundai HG1800i-A) to nieco inna konstrukcja niż tradycyjny generator prądu. W przypadku wersji inwerterowej nie ma koła zamachowego. Obok silnika, prądnicy i różnych elementów pomocniczych pojawia się dodatkowo inwerter, czyli falownik – inicjuje generowanie prądu.

Zalety generatorów inwerterowych to:

 • brak skoków napięcia;
 • prąd o niemal czystej sinusoidzie;
 • idealne do zasilania delikatnych urządzeń elektronicznych (np. komputery);
 • obroty silnika są automatycznie regulowane w zależności od podłączonego urządzenia;
 • bardzo cicha praca;
 • niskie spalanie;
 • agregaty łatwe w transporcie (niska waga);
 • czujniki chroniące przed awariami (np. sensor przeciążenia, detektor ciśnienia oleju).

 

Agregaty prądotwórcze to funkcjonalne urządzenia, które doskonale się sprawdzą, gdy potrzebne jest awaryjne lub dodatkowe źródło zasilania. Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Jak dobrać jego moc? To zależy od tego, do czego zostanie użyty. Do zasilania podstawowych urządzeń i oświetlenia wystarczy agregat jednofazowy, do większych urządzeń i pieców potrzebny będzie generator trójfazowy, a delikatne urządzenia elektroniczne najlepiej zasilać agregatem inwerterowym. Zawsze warto szukać generatorów prądu wysokiej klasy, wyposażonych w nowoczesne zabezpieczenia i wyprodukowanych przez znane marki.