Jesień w ogrodzie oznacza konieczność wykonania wielu prac porządkowych. A skoro zadań jest wiele, warto skorzystać z narzędzi, dzięki którym szybko i sprawnie uporamy się z pracą.

Jak przygotować glebę jesienią?

Stanem naszego ogrodu należy się zainteresować jeszcze zanim temperatury na dobre zaczną spadać poniżej zera. Późną jesienią dobrze jest spulchnić i oczyścić glebę. Oczywiście możemy przekopać ogród, używając szpadla, ale nie będzie to ani efektywne, ani równie skuteczne, co użycie zmechanizowanych narzędzi, takich jak glebogryzarki i wertykulatory. 

Glebogryzarka spulchni i napowietrzy glebę, pomoże równomiernie wymieszać ziemię z nawozem, a także pozbędzie się chwastów. Co więcej, glebogryzarka – w odróżnieniu od szpadla – ma możliwość ustawienia właściwej głębokości orki. Ogromne znaczenie ma to, jak glebogryzarka przyspiesza jesienne prace ogrodowe. Co więcej, to także maszyna do ogrodu, która oszczędza nam przeciążeń układu kostno-stawowego, a co za tym idzie dolegliwości bólowych. Polecane modele glebogryzarek:

Z kolei wertykulator to – jak nazwa wskazuje – maszyna do wykonywania wertykulacji, czyli pielęgnacji trawnika poprzez nacinanie podłoża. Ten proces usuwa mech i chwasty, które szkodzą „zielonemu dywanikowi”, a także rozluźnia podłoże i poprawia doprowadzenie wody i tlenu do korzeni trawy oraz przyczynia się do zagęszczenia trawnika. Wertykulator HST4020 to kolejne z narzędzi, które powoduje, że jesiennych prac w ogrodzie nie trzeba wykonywać ręcznie. Wertykulacja wykonana jesienią to większa szansa na piękny trawnik wiosną i latem.

Dlaczego warto usunąć liście z trawnika?

Grabienie liści to ta zdecydowanie mniej przyjemna część prac jesiennych. Wymaga wysiłku, jest żmudne i również może się skończyć przeciążeniem czy zmęczeniem. Można zatem zapytać, czy to naprawdę koniecznie. Nie zawsze, choć są części ogrodu, z których liście warto usunąć. Jedną z nich jest trawnik. Pozostawienie na nim liści na zimę powoduje, że do trawy dociera znacznie mniej powietrza i wody. Co więcej, to także ryzyko rozwoju chorób trawnika.

Rozwiązaniem upraszczających i przyspieszających oczyszczenie trawnika z liści są takie maszyny ogrodowe, jak dmuchawa spalinowa czy odkurzacz spalinowy. Ich zaletami są przede wszystkim wydajność. Nikt nie zgrabi liści szybciej niż usuną je wspomniane wyżej urządzenia. Należy również podkreślić, że dmuchawę do liści można stosować także do innych zadań, np. do odśnieżania.

Kiedy i czym przycinać rośliny?

Jesień w ogrodzie to także czas przycinania żywopłotów i gałęzi, bo te działania także możemy zaliczyć do jesiennych prac porządkowych. W tym wypadku trudno jednak mówić o uniwersalnym harmonogramie cięć, ponieważ wiele roślin wymaga przycinania w różnych porach roku. Zasadą, o której należy pamiętać, jest niewykonywanie cięć późną jesienią, gdy powietrze jest wilgotne i często pada deszcz. Przed przystąpieniem do przycinania żywopłotów czy gałęzi należy sprawdzić, jakie gatunki mamy w ogrodzie i kiedy powinniśmy im aplikować kurację z wykorzystaniem narzędzi do ogrodu takich jak nożyce. Znacznie precyzyjniej i szybciej poradzimy sobie z cięciem, stosując jeden z modeli, nożyc do żywopłotu, czy też urządzenia 4w1 lub bezprzewodowe pilarki. Wybór konkretnego urządzenia zależy od naszych potrzeb i zadań, jakie mamy do wykonania w ogrodzie.

Polecane modele urządzeń przydatnych przy przycinaniu roślin:

Tym, co przyda się po zakończeniu cięć, jest rozdrabniarka do roślin, która pozwala szybko „skompresować” ścięte części roślin, a także wykorzystać je później jako kompost.

Ciepło kominka, czyli jak przygotować drewno na zimę?

Kto tego nie lubi? Rozpalić kominek w chłodny jesienny czy zimowy wieczór i odpocząć, rozkoszując się kojącym ciepłem bijącym z niego i odgłosami palonego drewna. Aby się tym cieszyć, należy jednak zawczasu przygotować sobie paliwo do kominka, a więc odpowiednio pocięte drewno. Najlepiej zająć się tym w relatywnie ciepły i suchy jesienny dzień. Nie trzeba jednak korzystać z siekiery. Lepiej sprawdzi się łuparka elektryczna HFBE725TS. Zastąpi narzędzia ręczne, pracuje dużo szybciej i zapewnia większy poziom bezpieczeństwa niż m.in. merlin lub siekiera. Łuparka pozwala podzielić drewno na ćwiartki idealne do składowania i wysuszenia.

Problemy z chwastami

Każdy, kto zakłada, rozwija i pielęgnuje swój ogród, chce, by to miejsce wyglądało jak najlepiej, a zasadzone rośliny rozwijały się bez przeszkód, jakimi są chwasty. Roślinne „pasożyty” zubożają glebę, ponieważ pobierają z ziemi wodę i składniki odżywcze. Ponadto chwasty są gatunkami silnie ekspansywnymi, przystosowanymi do przetrwania i rozwoju w trudnych warunkach, przez co wypierają pożądane organizmy. Wzrost chwastów przekłada się również na ograniczenie pozostałym roślinom dostępu do światła słonecznego. Nie bez znaczenia są również kwestie bezpieczeństwa. Wiele z chwastów jest trujących. Z eliminacją tych gatunków z ogrodu znacznie łatwiej uporać się, będąc wyposażonym w elektryczną wypalarkę HWE2000 (chwastownik) – inaczej palnik, który pomoże Ci pozbyć się chwastów bez wysiłku i szybko,

Czystość przed kolejnym sezonem

Kolejną z jesiennych prac porządkowych w ogrodzie jest sprzątanie i mycie. Lepiej zawczasu przejrzeć i wyszorować sprzęt, którego w ogrodzie czy na działce nie będziemy używać. W tej czynności nieocenioną pomocą są myjki ciśnieniowe: HNHPT240 lub HNHP2065B500L. Taki sprzęt można wykorzystać do umycia i wyszorowania elementów infrastruktury – schodów, kostki brukowej, garażu czy altanki. Myjka pomoże również doczyścić np. basen, sprzęt ogrodowy, a więc leżaki, stoliki i inne. Umyte akcesoria będą gotowe do akcji na wiosnę.

Podsumowując, jesienne prace ogrodowe są jak okres „sadzenia”. To, co dziś zasiejemy, jutro przynosi plony. Prace wykonane przez zimą spowodują, że wiosenne porządki i przygotowanie ogrodu na sezon letni będą szybsze i prostsze.