Jaką kosiarkę do ogrodu kupić w 2023?

Dobra kosiarka to taka, która odpowiada na rzeczywiste potrzeby użytkownika. Dlatego przed zakupem warto spokojnie rozważyć szereg aspektów tematu – od wielkości i typu trawnika, przez sposób zagospodarowania ogrodu i ukształtowanie terenu, aż po swoją własną wygodę oraz… poziom tolerancji hałasu u domowników i sąsiadów. Aby ułatwić to zadanie, kluczowe kwestie zebraliśmy w kilka pytań.

Dla kogo lepsza będzie kosiarka spalinowa?

Kosiarka spalinowa to najlepszy wybór do dużego ogrodu oraz na działkę bez dostępu do prądu. Sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie układ przestrzenny wymusza kluczenie między przeszkodami. Jednocześnie musi to być teren płaski, bez większych wzniesień – chyba że wybór padnie na kosiarkę spalinową samojezdną (np. Hyundai HTDT5250BS), co zdecydowanie ułatwi pracę. Kosiarki spalinowe umożliwiają koszenie nawet przy deszczowej pogodzie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że kosiarka spalinowa emituje spaliny i hałas, a przy tym wymaga regularnego serwisowania, zakupu paliwa i wymiany oleju silnikowego.

Kto powinien kupić kosiarkę elektryczną?

Kosiarka elektryczna świetnie sprawdzi się w mniejszym ogrodzie, choć najbardziej rozwinięte modele (jak m.in. Hyundai HTDE461RP – kosiarka elektryczna trójkołowa samojezdna) niewiele ustępują mocą rozwiązaniom spalinowym. Klasyczna kosiarka elektryczna (jak np. Hyundai HTDE1600) to natomiast dobry wybór dla osoby, która potrzebuje urządzenia lekkiego, łatwego w przechowywaniu i prostego w obsłudze. Jej pracę – cichą i bez spalin – docenią zarówno wrażliwsi domownicy, jak i sąsiedzi. Zaletą kosiarki elektrycznej jest też znikomy koszt eksploatacji oraz serwisowania.

A jeśli kosiarka elektryczna, to przewodowa czy akumulatorowa?

Przewodowa kosiarka elektryczna wymaga dogodnego dostępu do prądu. Gdy tego brak, w małym ogrodzie (do ok. 300 m2) można z powodzeniem wykorzystywać kosiarkę bezprzewodową – akumulatorową. Jako wolna od kabla, jest jeszcze bardziej mobilna – za to cięższa. Mimo przeciętnie mniejszej mocy poradzi sobie nawet z wysoką trawą. Na jednym akumulatorze popracuje ok. godziny, więc przy większym areale warto dokupić dodatkowe ogniwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając rozmiar kosiarki?

Im dłuższe ostrze, tym mniej przejazdów trzeba, aby skosić cały ogród. Zakres pracy koreluje jednak z wagą. Kto potrzebuje lżejszej czy poręczniejszej kosiarki, nie popełni błędu, wybierając mniejszy model (np. bezprzewodową kosiarkę HTDEN40V-A). Pod uwagę trzeba wziąć zasób siły (choć tu pomoże wybór kosiarki samojezdnej, np. HTDT5250BS) oraz dostępność miejsca do przechowywania. Pośród większych urządzeń warto zwrócić uwagę na modele trójkołowe – znacznie bardziej zwrotne nawet przy dużej wadze.

A może nie kosiarka, tylko robot koszący programowalny?

Robot koszący może być zaprogramowany przed pracą, można też sterować nim na bieżąco – za pomocą aplikacji na smartfona. W przypadku modelu Hyundai HTDER50PW wystarczy też wbić w ziemię paliki i rozciągnąć odpowiedni kabel, a urządzenie precyzyjnie skosi wyznaczony obszar. Gdyby zaczął padać deszcz lub bateria zaczęła się wyczerpywać, robot automatycznie wróci do bazy. Takie urządzenia to bez wątpienia przyszłość pielęgnacji trawników – oszczędzają czas i siły człowieka.

Na co koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Kosiarka powinna mieć wytrzymałą obudowę oraz łożyskowane koła o dużej średnicy. Ważnym elementem urządzenia jest składany ergonomiczny uchwyt z regulacją wysokości. To szczególnie istotne w modelach standardowych, ale w samobieżnych także ma znaczenie. Do kosiarek z najbardziej wygodnym uchwytem należy m.in. model popychany Hyundai HTDE1800.

W pielęgnacji trawnika przydaje się możliwość regulowania wysokości cięcia. Doskonałym wyborem jest zawsze kosiarka z funkcją mulczowania, np. HTDT5070ES – zamienia ściętą trawę w nawóz dostarczany od razu na murawę. Niezależnie od tego bardzo cennym uzupełnieniem kosiarki jest pojemnik na pokos. Im większy (np. w kosiarce bezprzewodowej z koszem HTDEN50V-A 50-litrowy), tym rzadziej trzeba przerywać pracę, aby go opróżnić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki? Na producenta. Opłaca się wybrać renomowaną firmę! Kosiarka z silnikiem Hyundai to gwarancja, że w przypadku awarii nie będzie problemu z dostępem ani do profesjonalnego serwisu, ani do najwyższej jakości części zamiennych.