Dobra kosiarka to taka, która odpowiada na rzeczywiste potrzeby użytkownika. Dlatego przed zakupem warto spokojnie rozważyć szereg aspektów tematu – od wielkości i typu trawnika, przez sposób zagospodarowania ogrodu i ukształtowanie terenu, aż po swoją własną wygodę oraz… poziom tolerancji hałasu u domowników i sąsiadów. Aby ułatwić to zadanie, kluczowe kwestie zebraliśmy w kilka pytań.

 

Dla kogo lepsza będzie kosiarka spalinowa?

Kosiarka spalinowa to najlepszy wybór do dużego ogrodu oraz na działkę bez dostępu do prądu. Sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie układ przestrzenny wymusza kluczenie między przeszkodami. Jednocześnie musi to być teren płaski, bez większych wzniesień – chyba że wybór padnie na kosiarkę spalinową samojezdną (np. Hyundai HTDT5250BS), co zdecydowanie ułatwi pracę. Kosiarki spalinowe umożliwiają koszenie nawet przy deszczowej pogodzie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że kosiarka spalinowa emituje spaliny i hałas, a przy tym wymaga regularnego serwisowania, zakupu paliwa i wymiany oleju silnikowego.


Kto powinien kupić kosiarkę elektryczną? 

Kosiarka elektryczna świetnie sprawdzi się w mniejszym ogrodzie, choć najbardziej rozwinięte modele (jak m.in. Hyundai HTDE461RP – kosiarka elektryczna trójkołowa samojezdna) niewiele ustępują mocą rozwiązaniom spalinowym. Klasyczna kosiarka elektryczna (jak np. Hyundai HTDE1600) to natomiast dobry wybór dla osoby, która potrzebuje urządzenia lekkiego, łatwego w przechowywaniu i prostego w obsłudze. Jej pracę – cichą i bez spalin – docenią zarówno wrażliwsi domownicy, jak i sąsiedzi. Zaletą kosiarki elektrycznej jest też znikomy koszt eksploatacji oraz serwisowania.

 

A jeśli kosiarka elektryczna, to przewodowa czy akumulatorowa?

Przewodowa kosiarka elektryczna wymaga dogodnego dostępu do prądu. Gdy tego brak, w małym ogrodzie (do ok. 300 m2) można z powodzeniem wykorzystywać kosiarkę bezprzewodową – akumulatorową. Jako wolna od kabla, jest jeszcze bardziej mobilna – za to cięższa. Mimo przeciętnie mniejszej mocy poradzi sobie nawet z wysoką trawą. Na jednym akumulatorze popracuje ok. godziny, więc przy większym areale warto dokupić dodatkowe ogniwo.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając rozmiar kosiarki?

Im dłuższe ostrze, tym mniej przejazdów trzeba, aby skosić cały ogród. Zakres pracy koreluje jednak z wagą. Kto potrzebuje lżejszej czy poręczniejszej kosiarki, nie popełni błędu, wybierając mniejszy model (np. bezprzewodową kosiarkę HTDEN40V-A). Pod uwagę trzeba wziąć zasób siły (choć tu pomoże wybór kosiarki samojezdnej, np. HTDT5250BS) oraz dostępność miejsca do przechowywania. Pośród większych urządzeń warto zwrócić uwagę na modele trójkołowe – znacznie bardziej zwrotne nawet przy dużej wadze.

A może nie kosiarka, tylko robot koszący programowalny?

Robot koszący może być zaprogramowany przed pracą, można też sterować nim na bieżąco – za pomocą aplikacji na smartfona. W przypadku modelu Hyundai HTDER50PW wystarczy też wbić w ziemię paliki i rozciągnąć odpowiedni kabel, a urządzenie precyzyjnie skosi wyznaczony obszar. Gdyby zaczął padać deszcz lub bateria zaczęła się wyczerpywać, robot automatycznie wróci do bazy. Takie urządzenia to bez wątpienia przyszłość pielęgnacji trawników – oszczędzają czas i siły człowieka.

 

Na co koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Kosiarka powinna mieć wytrzymałą obudowę oraz łożyskowane koła o dużej średnicy. Ważnym elementem urządzenia jest składany ergonomiczny uchwyt z regulacją wysokości. To szczególnie istotne w modelach standardowych, ale w samobieżnych także ma znaczenie. Do kosiarek z najbardziej wygodnym uchwytem należy m.in. model popychany Hyundai HTDE1800.

 

W pielęgnacji trawnika przydaje się możliwość regulowania wysokości cięcia. Doskonałym wyborem jest zawsze kosiarka z funkcją mulczowania, np. HTDT5070ES – zamienia ściętą trawę w nawóz dostarczany od razu na murawę. Niezależnie od tego bardzo cennym uzupełnieniem kosiarki jest pojemnik na pokos. Im większy (np. w kosiarce bezprzewodowej z koszem HTDEN50V-A 50-litrowy), tym rzadziej trzeba przerywać pracę, aby go opróżnić.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki? Na producenta. Opłaca się wybrać renomowaną firmę! Kosiarka z silnikiem Hyundai to gwarancja, że w przypadku awarii nie będzie problemu z dostępem ani do profesjonalnego serwisu, ani do najwyższej jakości części zamiennych.

 

Ile KM powinna mieć kosiarka?

Jaka kosiarka będzie zatem najlepsza? Jeśli do koszenia jest nieduży trawnik, którego powierzchnia nie przekracza 400-500 metrów kwadratowych, wystarczy zupełnie silnik od 3,5 do 4 KM kosiarek spalinowych lub elektrycznych. Gdy jednak powierzchnia trawnika to już 600 metrów kwadratowych, lepiej sięgnąć po kosiarkę z silnikiem przynajmniej 4,5 KM. W przypadku powierzchni 600-1000 metrów kwadratowych najlepiej sprawdzą się kosiarki spalinowe o mocy 5-6 KM, a powyżej 1000 metrów kwadratowych zalecane są urządzenia mające 7 KM. Jeśli nie wiadomo na pewno, ile metrów kwadratowych ma powierzchnia trawnika, lepiej wybrać kosiarkę mocniejszą. Słabsza może nie tylko znacznie wydłużyć czas koszenia, ale i zużyć więcej paliwa w przypadku kosiarek spalinowych.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki spalinowej?

 

Jaką kosiarkę spalinową kupić? Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. O mocy kosiarki już napisaliśmy, ale to niejedyna ważna sprawa. Warto zwrócić uwagę na przykład na to, jaką szerokość koszenia zapewnia dana kosiarka. Na rynku można znaleźć kosiarki o różnej szerokości cięcia. Tutaj również trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię trawnika, ale i na to, ile czasu będzie można poświęcić na koszenie.

 

W przypadku najmniejszych trawników do 500 metrów kwadratowych dobrze sprawdzi się kosiarka o szerokości cięcia 40-42 cm. Osiągniemy w ten sposób optymalną wydajność i czas koszenia bez konieczności inwestowania w najmocniejsze modele kosiarek. Do koszenia trawników dwa razy większych potrzebne będą już kosiarki większe. Optymalnie będzie wybrać szerokość cięcia co najmniej 46 cm. Powyżej 1000 metrów kwadratowych sprawdzą się kosiarki od 51 cm.

 

Kolejna kwestia dotyczy tego, czy lepsza będzie kosiarka spalinowa z napędem, czy bez takiego napędu. W przypadku małych trawników wystarczy opcja bez napędu, ale już do koszenia powierzchni powyżej 1000 kilometrów kwadratowych zdecydowane lepsze będą kosiarki z napędem na koła. To ułatwi pracę i ją przyspieszy. Przy okazji warto także zwrócić uwagę na typ rozruchu. W przypadku manualnego silnik jest uruchamiany za pomocą linki. Wygodniejszą opcją jest elektryczny rozruch, gdzie silnik jest uruchamiany z wykorzystaniem akumulatora litowo-jonowego.

 

Wybierając kosiarkę spalinową, warto także zwrócić uwagę na wielkość kół. Im są większe, tym łatwiej manewrować kosiarką. Istotną kwestią jest także regulacja wysokości koszenia. Najbardziej funkcjonalne i najwygodniejsze w obsłudze są te kosiarki, które umożliwiają taką regulację za pomocą jednej dźwigni. Dużo gorszą opcją jest konieczność regulacji wysokości koszenia na każdym kole z osobna. Należy także się zastanowić, czy wybrać kosiarkę z pojemnikiem na trawę, czy z bocznym wyrzutem. Pierwszy wariant jest wygodniejszy, ponieważ nie trzeba zgrabiać ściętej trawy, ale za to trzeba częściej robić przerwy na opróżnianie kosza.

 

Istotną kwestią jest również wybór kosiarki, do której bez problemu można znaleźć części zamienne i nie ma żadnego kłopotu z jej serwisowanie. Wybór modelu znanej marki to również gwarancja, że otrzymamy kosiarkę solidną, która będzie można eksploatować przez wiele lat.

 

Jaka kosiarka spalinowa na nierówny teren? 

Nie zawsze trawnik jest idealnie równy. Niestety, zdarzają się powierzchnie koszone, które nie tylko są nachylone w dół lub biegną w górę, ale i pełne są nierówności. Jaką kosiarkę na taki teren należy nabyć? Pchanie urządzenia po takiej powierzchni jest bardzo trudne i męczące. W przypadku nierównego trawnika należy wybrać kosiarkę spalinową z napędem. To wręcz konieczność, jeśli koszenie ma być efektywne i szybkie. Gdy natomiast teren jest duży i duże są nierówności, najlepszym rozwiązaniem może się okazać traktorek ogrodowy. Należy kierować się przede wszystkim taką zasadą, że koszenie trawy ma być pracą lekką i wykonywaną w optymalnym czasie. To nie może być „droga przez mękę”. Odpowiednio dobrana kosiarka spalinowa stanie się funkcjonalnym narzędziem w koszeniu danego trawnika.

 

Jaka kosiarka na duży trawnik? 

Trudno dziś wyobrazić sobie pielęgnację pięknego trawnika bez funkcjonalnej kosiarki. Jednak takie urządzenie musi zostać odpowiednio dobrane, żeby rzeczywiście spełniało swoje zadania. Często problemem jest dobór kosiarki do dużego trawnika. Tutaj najłatwiej popełnić błąd, który potem sprawia, że koszenie trawy staje się udręką.

 

Jaka kosiarka zatem sprawdzi się przy dużej powierzchni trawy? Najlepszym wyborem jest kosiarka spalinowa z napędem. Modele elektryczne mają zwykle niższą moc i mniejszą szerokość cięcia. Do tego kłopotem może być plączący się pod nogami kabel. Na dużych trawnikach najwygodniej użytkować kosiarki spalinowej o większej mocy i szerokości cięcia co najmniej 46 cm. Obecność napędu znacznie ułatwi koszenie dużych powierzchni i uchroni przed szybkim zmęczeniem obsługującego urządzenie.

 

Co to jest kosiarka hybrydowa? 

Kosiarki elektryczne są wygodnymi w eksploatacji urządzeniami. Nie trzeba zajmować się skomplikowanym serwisowaniem, uzupełniać paliwa itp. Wystarczy podłączyć taką kosiarkę do zasilania i już można ją użytkować. Niestety, kłopotem w przypadku takich kosiarek może być kabel zasilający. Z jednej strony uzależnia miejsce cięcia od obecności gniazdka elektrycznego, a z drugiej – obecność kabla bywa uciążliwa na trawniku, łatwo się zaplatać w przewód i trzeba stosować przedłużacze, gdy jest daleko do instalacji elektrycznej.

Aby wyeliminować takie ograniczenia i uciążliwości, producenci oferują także tzw. kosiarki hybrydowe. To urządzenia, w których można wybrać sposób zasilania w zależności od potrzeb w danej sytuacji. Kosiarka hybrydowa może być zasilana tradycyjnie za pomocą kabla lub za pomocą akumulatora. To funkcjonalne, bardzo wygodne rozwiązanie zwiększające uniwersalność kosiarek elektrycznych.