Nadejście wiosny sprawia zwykle, że nabieramy ochoty do prac w ogrodzie. Wybieramy kwiaty, które posadzimy, by ozdabiały nasz dom aż do jesieni oraz planujemy, jakie warzywa i owoce w tym roku posiejemy. Plony z własnego ogródka to dziś wyjątkowo atrakcyjna alternatywa dla tych kupowanych w sklepie. Są smaczne, ekologiczne, a do tego, szczególnie w czasach inflacji, zauważalnie tańsze. Uprawa większości popularnych w Polsce warzyw, nie jest zbyt skomplikowana i powinni poradzić sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim tej, że aby latem i jesienią podziwiać kwitnące rabatki i zbierać plony, do pracy trzeba przystąpić dość wcześnie. A zatem, jak przygotować ogródek na wiosnę i kiedy najlepiej się za to zabrać?

Kiedy przekopać ogród na wiosnę?

Przygotowanie ziemi pod zasiew roślin ozdobnych i warzyw to jedna z pierwszych prac ogrodniczych, do których powinniśmy przystąpić po ustąpieniu zimy. Nie za wcześnie, ziemia musi bowiem rozmarznąć i obeschnąć po roztopach, ale i nie za późno. Kiedy zrobi się ciepło, trawy i chwasty szybko się rozrosną, co znacznie utrudni oczyszczanie gruntu. A i praca w pełnym słońcu, przy wysokiej temperaturze będzie bardziej męcząca. Poza tym niektóre kwiaty, warzywa i owoce trzeba posadzić już wczesną wiosną, aby dały oczekiwany plon.

Zazwyczaj najlepszą porą, by przygotować ogródek na wiosnę, jest więc pierwsza połowa kwietnia. Trzeba jednak podchodzić do tego terminu elastycznie i obserwować grunt oraz temperatury. Czasem pogoda może spłatać nam figla i zmusić do przełożenia prac ogrodniczych na nieco wcześniejszy lub późniejszy termin.

Do pracy nie można przystępować, kiedy ziemia jest mokra. Wówczas za mocno ją ugnieciemy, odcinając dopływ powietrza. Gleba powinna być lekko wilgotna, ale na powierzchni nie może stać woda.

Narzędzia niezbędne przy pracach w ogrodzie

Zanim przystąpimy do dzieła, warto upewnić się, czy mamy wszystkie niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie. Jeśli chodzi o te ręczne, są to:

● łopata

● widły

● kultywator

● grabie

Będą konieczne, by przekopać ogród w najbardziej tradycyjny sposób, spulchnić glebę i zgrabić wykopane resztki roślin. Jest to najtańszy sposób, ale i najbardziej czasochłonny. Wymaga też sporo siły fizycznej. Najlepiej sprawdza się więc w przypadku niewielkiego przydomowego ogródka.

Jeśli chcemy uprawiać nieco większy kawałek ziemi, a do tego czas, jaki możemy poświęcić na prace ogrodowe, jest ograniczony, warto zastanowić się nad nieco wygodniejszym rozwiązaniem, czyli glebogryzarką. To urządzenie, które budową przypomina nieco kosiarkę, tyle że wyposażone jest w zestaw zagiętych noży osadzonych na obrotowym wale. Pozwoli przekopać ziemię znacznie szybciej i przy mniejszym nakładzie sił.

Na rynku dostępne są glebogryzarki:

● elektryczne, zasilane za pomocą kabla

● elektryczne, wyposażone w akumulator

● spalinowe

Każda z nich ma zarówno swoje zalety jak i ograniczenia. Najwięcej swobody daje glebogryzarka spalinowa. Jej zasięgu nie ogranicza długość kabla elektrycznego, a czasu pracy – długość pracy na jednym ładowaniu.

Przy wyborze glebogryzarki należy kierować się też szerokością roboczą. Szersze urządzenia mają większą efektywność i są dobrym wyborem w przypadku dużych działek. Te o szerokości roboczej od 16 do 30 centymetrów powinny być wystarczające w ogrodach o powierzchni ok. 500-700 m2.

Jak przekopać ogródek na wiosnę?

Niezależnie od tego, jak zamierzamy przekopać ogródek na wiosnę – przy użyciu glebogryzarki, czy tradycyjnie – powinniśmy zacząć od oczyszczenia ziemi z roślin, patyków, kamieni i śmieci, które nazbierały się tu w ciągu zimy. Jeśli wcześniej nie kopaliśmy w tym miejscu, dobrze jest upewnić się, czy pod ziemią nie przebiegają instalacje, które moglibyśmy uszkodzić.

Łopatę powinno się wbijać w ziemię na głębokość ok. 25-30 cm. Wykopaną grudę ziemi odwracamy, odkładamy w to samo miejsce i rozbijamy łopatą. Można również zdecydować się na przekopywanie z bruzdą. Wówczas na całej długości wykopujemy rowki o głębokości ok. 30 cm i umieszczamy w nich ziemię wykopaną z sąsiednich bruzd. Taka metoda sprawdza się w przypadku rabat o regularnym kształcie i ogródków warzywnych. Będzie odpowiednia, jeśli chcemy wzmocnić glebę dużą dawką materii organicznej.

Przekopywanie ziemi przy użyciu glebogryzarki jest zdecydowanie szybsze, choć, jak w przypadku każdej maszyny, należy zachować przy nim więcej ostrożności. Powinniśmy pracować w pełnych butach, długich spodniach i ubraniach pozbawionych luźnych elementów.

Glebogryzarkę trzeba trzymać w poziomie i nie zaleca się używania jej na zboczach o ostrym kącie nachylenia. Urządzenie powinno się prowadzić spokojnym, równomiernym krokiem, poruszając się od jednego krańca działki do drugiego.

Przygotowując ziemię pod uprawę kwiatów i warzyw, nie musimy pracować na dużej głębokości. Przykładowo, warzywom liściastym, takim jak sałata, wystarczy ziemia zaorana na 10-15 cm. W przypadku korzeniowych będzie to 15-20 cm. Nie warto wchodzić głębiej niż to konieczne. Nie dość, że wymaga to od nas więcej siły, to jeszcze ingerując w niższe partie gleby, niepotrzebnie zakłócamy pracę istniejącego tam ekosystemu.

Jak przygotować ziemię pod warzywa wiosną?

Zanim przystąpimy do sadzenia warzyw, trzeba jeszcze pozbyć się z ziemi chwastów. Wyciągając korzenie, należy zwrócić szczególną uwagę by usunąć w całości perz, mlecze i skrzyp – w przeciwnym razie mogą szybko odrosnąć, zagłuszając młode sadzonki. Kiedy ziemia jest oczyszczona, czas przygotować zagony i rabatki pod warzywa, które planujemy zasiać. Przeczytaj kiedy najlepiej robić wertykulację

Zastanawiając się, jak przygotować ogród warzywny na wiosnę, zwykle myślimy również o nawożeniu. Jest to szczególnie ważne, gdyż od jakości gleby w dużej mierze zależy obfitość przyszłych ponów. Wiosną, zanim obsiejemy grządki, możemy zasilić je nawozem azotowym. Trzeba jednak ściśle przestrzegać zalecanej przez producenta dawki. W tym przypadku nadgorliwość jest niewskazana, a nadmiar nawozu może zaszkodzić bardziej niż jego brak. Wybierając nawóz, warto od początku kierować się potrzebami gatunków, które planujemy zasadzić. Bez problemu znajdziemy na rynku środki przeznaczone do uprawy konkretnych rodzajów warzyw, owoców czy kwiatów.

Jeśli planujemy nawozić ziemię obornikiem, lepiej nie robić tego przy okazji wiosennych prac w ogrodzie. Świeży obornik mógłby zaszkodzić roślinom. Dlatego należy zaczekać z nim do jesieni.

Jak przygotować trawnik pod warzywa – kolejne kroki

Wiosna nie jest jedyną porą na przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny. Równie ważne, a czasem nawet ważniejsze, są prace wykonywane jesienią. Jest to istotne szczególnie w przypadku ciężkiej gleby. Te piaszczyste wystarczy zwykle przekopać raz w roku, a nawet rzadziej. Szczególnie, że rosnące warzywa same spulchniają glebę.

Jeśli planujemy założyć ogródek warzywny na wiosnę, osiągniemy lepsze efekty, jeśli przygotowania rozpoczniemy już jesienią. To najlepszy moment do nawożenia gleby. W przypadku niektórych rodzajów nawozu – jedynym bezpiecznym. Tak jest między innymi z powszechnie wykorzystywanym obornikiem. Jako że warzywa będą sadzone dopiero za kilka miesięcy, można być spokojnym, że nawóz zdąży się rozłożyć, użyźniając ziemię i nie zaszkodzi roślinom. Dostarczy glebie składników pokarmowych i poprawi jej strukturę. W przydomowym ogrodzie nie powinno się jednak stosować obornika częściej niż raz na kilka lat. Pamiętajcie również o wyborze odpowiedniej kosiarki do swoich potrzeb

Tak przygotowana ziemia jest gotowa do przyjęcia nasion i sadzonek warzyw. Wystarczy zatem wybrać te, które chcemy zobaczyć w przyszłości na swoim stole i do dzieła!